UŽ-6 čiže zenijný úkryt radu 6 je typizovaný objekt vybudovaný z ženijných železobetonových dielcov(rámov), čiastočne zapustený pod úrovňou okolitého terénu. Existuje niekoľko variantov tohto typu stáleho opevneného úkrytu. Spoločné a určujúce sú pre všetky typy unifikované stavebné prvky, ako armované betónové rámy, tak pancierové časti ( poklopy, dvere, rúry komínčekov). Bunker bol vybudovaný pravdepodobne v roku 1985.
História
Na začiatku 60. Rokov vrcholilo zamorovanie ovzdušia v Európe spadom rádioaktívnych izotopov, zapríčineným podzemnými i pozemnými testovacími jadrovými výbuchmi na západnej aj východnej strane železnej opony. Kým predtým bolo meranie zabezpečnované len selektívne jednotlivými civilnými rezortmi ( Civilná obrana), potom, medzi rokmi 1962 – 1963, vznikla z podnetu chemického vojska centralizovaná sieť určená primárne na sledovanie rádioaktívnej záťaže na území ČSSR. Úkryty boli budované ženijnými jednotkami príslušných útvarov. Ich výstavba prebiehala od prvej polovice 60. Rokov až do rokov 70.. Na povrchu bol vždy blízko okop pre obrnený transportér, vlastný objekt nemá akékoľvek pozorovacie priezory a slúži len ako pracovisko veliteľa družstva chránené pred vonkajšími vplyvmi, v prípade jadrového výbuchu aj pre pohotovostné ukrytie všetkých členov mužstva. Objekty TRHS boli deaktivované začiatkom 90. Rokov, väčšina z nich v súčasnosti chátra.
Konštrukcia UŽ-6
Na povrch vystupujú dve trubice – komínček vykurovacej súpravy a komínček nasávania ventilátora. Podlaha objektu leží 210 cm pod niveletou okolitého terénu ( ideálne, reálne je však hĺbka závislá na hĺbke a stupni ťažiteľnosti miestnej zeminy a tiež na predpokladanom stupni ohrozenia nepriateľom), každý objekt je naviac prekrytý približne jeden meter hrubou vrstvou zeminy ( onen prislovečný ‘’kopček’’, charakteristický pre objekty UŽ-6). Dovnútra sa podľa konštitúcie terénu vstupuje po niekoľkých schodíkoch k vonkajšiemu plechovému poklopu kryjúcemu vyústenie prístupovej chodbičky. Chodbou sa zostupuje po ďalších piatich schodoch na úroveň podlahy úkrytu a nasledujú protilakové dvere typu ZDV-2 z 5mm plechu a hneď v ďalšom priečnom ráme sú usadené prvé z troch protiplynových dvierok, ZDV-6/I. Za nimi sa v zalomení chodbičky nachádza výklenok na uloženie materiálu, suché WC a lievikovitý pisoár vyústený do trativodu pod podlahou. Vo všetkých zárubniach sú v oboch horných rohoch ponechané káblové prestupy utesnené vazelínou. Po plynotesné vrátka ZDV-6/I a žDV-6/II (1mm plech ) v rozostupe 150cm, medzi ktorými sa nachádza protiplynová dekontaminačná predsieň s asanačným zariadením, ktoré umožnia bezpečný prechod zo zamorenej vonkajšej atmosféry do hlavnej miestnosti o pôdoryse 185x600cm a výškou 200cm.
Tu bolo pracovisko veliteľa družstva, vybavené rádiostanicou, automatickými signalizátorom otravných látok AS-67, ochrannými odevmi a zásobami pre niekoľkodňovú izoláciu. Vnútri úkrytu bola tiež uložená osobná výstroj mužstva. Úkrytová miestnosť bola s vonkajším pozorovacím stanovišťom v zemnom okope (tambol umiestený veliteľský ďalekohľad TZK, druhý AS-67 a chemický preukazník) spojená pomocou linkového telefonneho kábla. V zadnej stene miestnosti potom ešte ľahko prebúrateľná tehlová stena prielezu do šachty núdzového východu.
Základnou organizačnou jednotkou TRHS bolo družstvo ( minimálne v zložení 6 + 1). Družstvo z určeného stanovištia monitorovalo parametre jadrových výbuchov, úroveň radiácie, koncentrácie bojových otravných látok, vykonávala meteorologické merania v nízkych vrstvách troposféry a vysielalo vo vopred určených trasách a intervaloch trojčelnnú automobilovú raadiačnú hliadku na vyrýčenie zamorených zón. Všetko vnútroné vybavenie úkrytovej miestnosti inštalovali príslušníci družstva až pri aktivácii objektu ( včase mieru bol vstup objektu prekrytý prefabrikátovými doskami alebo plechovým poklopom a dvere zapečatené, uvedenie objektu do bojovej pohotovosti bolo otázkou niekoľkých hodín). Pre zaujatie pozorovacieho stanovištia mužstvo najprv aktivuje priľahlý úkryt UŽ-6, nasjladní chemický a zdravotný materiál, zenijné náradie, osobné zbrane a muníciu, inštaluje dve oceľové ( alebo drevené ) skladacie palandy, stôl so stoličkami, filtroventilačnú súpravu, vykurovaciu súpravu a jednoduchý vešiak na ochranné obleky, prichytený ku stene. Súčastne s naskladňovaním časť družstva vonku vykonáva pristupový zákop k pozorovaciemu okopu.